Szekszárd

A szekszárdi borvidék

Kiváló adottságok, hatalmas potenciál

A szekszárdi történelmi borvidék, ahol jelenleg 2600 hektáron termesztenek szőlőt, azonban az erre alkalmas terület jóval nagyobb, 6000 hektár.

Már a római időkben is termesztettek itt szőlőt, később a betelepülő avarok, majd a honfoglaló magyarok is folytatták a szőlőművelést, készítettek bort. A XVI. századtól a török hódítók nagy haszonra tettek szert a bortermelés és a kereskedelem megadóztatásával. Sőt, források szerint a muzulmán tiltás ellenére a törökök jóízűen fogyasztották a bort, még szőlőbirtokos is akadt köztük. A betelepülő rácok hozták be a kadarka fajtát és tovább finomították a borkészítés módját, meghonosítva itt a héjon erjesztést. 1883-ban a filoxéra járvány óriási károkat okozott, azonban ennek köszönhetően később új fajtákat honosítottak meg a vidéken.

A Kadarka hazája

A Szekszárdi borvidékre jellemző fajták a Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Kékfraknos, és természetesen a Kadarka, mint Szekszárd hagyományos fajtája, de megtalálható itt a Syrah (Siraz), a Pinot noir és egyéb vörös fajták is. A pincék építése a 18. században gyorsult fel, szép példa erre a vármegye háza alatt található pince, ahol ma a helyi borokból kóstolhatnak az odalátogatók és megismerhetik a borkészítés folyamatát. A borvidék éghajlata kontinentális, a napsütéses órák száma magas. A talaj löszös de néhány kiváló helyen megtalálható a vörös agyag is. A magasabban fekvő meszes területeken fehér szőlőt is találunk.

Sok-sok élmény vár!

A szekszárdi borvidék egész évben számos programot kínál az ide látogatóknak: többek között borfesztivál, nyitott pincék, a város nevezetességei, sportesemények és túrák.